KURS KOMPUTEROWY DLA SENIORA CZ.2

Oferta – Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zajęcia prowadzi: mgr Marek Hajdukiewicz
Marek Hajdukiewicz- nauczyciel matematyki i informatyki, nauczyciel akademicki przedmiotów informatycznych, certyfikowany egzaminator i trener ECDL. Specjalista od innowacyjnych form kształcenia (e-learning). Prowadzi szkolenia z zakresu: baz danych, arkuszy kalkulacyjnych, analizy danych i inne. Kierownik Ośrodka Kształcenia Informatycznego w WSH TWP w Szczecinie.

E-SENIOR – INTERNET DLA KAŻDEGO
W ramach tej specjalności słuchacze poznają możliwości jakie daje Internet. Każdy uczestnik dowie się jak bezpiecznie korzystać z Internetu, w jaki sposób szukać interesujących nas informacji (wiadomości, rozkłady jazdy PKP, PKS, informacji o produktach, pogodzie itp.). Gdzie najkorzystniej kupić towar i w jaki sposób dokonać płatności, aby nie zostać oszukanym. W świecie społeczeństwa informacyjnego korzystanie z nowoczesnych technologii ułatwia życie pod warunkiem, że wiemy jak z niej korzystać. Do takich rzeczy należy między innymi bankowość elektroniczna. Rozliczenia bezgotówkowe i przez Internet z pewnością ułatwi codzienne życie. Nauczymy swoich słuchaczy znajdowania znajomych poprzez Internet i nawiązywania z nimi komunikacji (email, rozmowy video, serwisy społecznościowe). Nie zawsze mamy możliwość wyjścia z domu, wyjazdu poza miejsce zamieszkania czy podróżowania. Z Internetem każdy ma możliwość zwiedzania nie tylko miejsc, które są nam bliskie ale całego świata począwszy od muzeów, kościołów i świątyń, miejsc zwanych cudami świata. Z Internetem zwiedzisz cały świat! Uczestnik kursu dowie się jak przenieść dane z aparatu, telefonu na komputer oraz pozna podstawowe operacje edytorskie.

Internet jako źródło informacji
Liczba godzin: 2
Opis szajęć: Nie za długie wprowadzenie do Internetu. Wyszukiwarki i przeglądarki internetowe. Jak szukać, aby znaleźć? – operatory zapytań w wyszukiwarkach. Portale internetowe, serwisy pogodowe oraz mapy Google.

Bezpieczne zakupy w Internecie
Liczba godzin: 2
Opis zajęć: Bezpieczeństwo w sieci. Sklepy internetowe- jak robić zakupy? Serwis Ceneo- wyszukiwanie najtańszych towarów. Aukcje internetowe i inne serwisy kupna i sprzedaży (Olx.pl).

Komunikacja internetowa
Liczba godzin: 2
Opis zajęć: Jak wysyłać wiadomości przez Internet? Poczta elektroniczna- zakładanie konta pocztowego. Podstawy obsługi poczty elektronicznej- redagowanie listu, wysyłanie i odbieranie poczty, dodawanie załączników.
Komunikacja wideo z innymi użytkownikami Internetu- Skype. Instalacja i konfiguracja programu, wyszukiwanie i dodawanie innych użytkowników. Nawiązywanie połączeń. Tanie rozmowy telefoniczne przez Skype: opłaty za rozmowy, doładowanie konta rozliczeniowego. Zasady użytkowania i bezpieczeństwa programu.

Bankowość elektroniczna
Liczba godzin: 2
Opis zajęć: Założenie konta w banku w wersji demonstracyjnej. Wykonywanie przelewów, dokonywanie płatności (przelewy cykliczne i zdefiniowane), zakładanie lokat. Drukowanie dokumentów bankowych. Zasady bezpieczeństwa.

Wirtualne zwiedzanie świata
Liczba godzin: 2
Opis zajęć: Zwiedzanie świata przez Google Earth oraz inne serwisy takie, jak virtual-journeys, stressfree itp. Zwiedzanie muzeów, wirtualne spacery (spacery360, panoramy, itp.) w miejscach zabytkowych (kościoły, zamki) i ciekawych (Kamczatka, Tadż Mahal, i inne…)

Edycja zdjęć
Liczba godzin: 6
Opis zajęć: Przenoszenie danych z aparatu, telefonu na komputer. Podstawowa edycja zdjęć, retusz, dodawanie efektów, tworzenie pocztówek i zaproszeń, tworzenie portretów, dodawanie ramek i dymków, tworzenie kolaży i inne, serwisy do darmowej obróbki zdjęć: Pixlr, Fotor, Photofunia, iPiccy i itp